Otázky a odpovede
Najčastejšie otázky a odpovede o menštruačných kalíškoch
Menštruačný kalíšok je znovu používateľná alternatíva k tampónu, ktorá krv neabsorbuje, ale zbiera. Menštruačné kalíšky sú najčastejšie vyrobené z lekárskeho silikónu, no môžu byť použité aj iné materiály. Majú väčšiu kapacitu ako tampóny, sú bezpečné pre telo a prinášajú väčšie pohodlie. Kalíšok sa zloží a vloží do vagíny. Tam sa otvorí a vytvorí utesnenie, ktorý neprepustí tekutinu ďalej.
Za jeden mesiac spotrebuješ zhruba 22 vložiek a tampónov, čo je za jeden rok 264 a za desať rokov 2640 vložiek a tampónov. Za celý život je to asi 11 000 jednorazových vložiek či tampónov na jednu ženu. Takže, v priemere za svoj život zahodíš 125 – 150 kg odpadu z hygienických pomôcok. Menštruačný kalíšok je jednoznačne najekologickejšou pomôckou pre tvoju menštruáciu.
Komfort a spoľahlivosť menštruačných kalíškov závisí hlavne na dokonalom utesnení (aby sa predišlo pretekaniu) a musí sedieť vo vnútri tela. Pretože každé ženské telo je iné, takisto musí existovať veľa veľkostí a štýlov. Náš obchod vám pomôže s výberom toho správneho kalíšku pre vás.
Áno, kalíšky sú bezpečné. Nezanechávajú na pokožke žiadne mikroodreniny a neabsorbujú prirodzenú vlhkosť vášho tela.Click on the mask and click “B” for brush tool.
Kalíšky nie sú imúnne voči risku toxickému šoku. Preto každá užívateľka musí dodržiavať inštrukcie pre správne používanie a čistenie. Avšak toxický šok pri nosení kalíšku je v porovnaní s tampónmi extrémne vzácny.
Kalíšok môžeš mať zavedený najviac 12 hodín. Ak je tvoja menštruácia silnejšia bude potrebné kalíšok skontrolovať a vyliať skôr. Nenechávaj si kalíšok dlhšie ako 12 hodín, pretože na to neboli testované.
Kalíšok sa nedokáže na trvalo zaseknúť alebo stratiť. Ak zrušíš podtlak pred vytiahnutím, tak by sa mal dať vytiahnuť jednoducho bez pocitu zaseknutia. Ak sa ti nepodarí zrušiť podtlak, môžeš mať pocit, že sa zasekol. Hlavne zostaň pokojná. Panika spôsobí, že sa vaginálne svaly stiahnu.
Ak máš pocit, že sa kalíšok v tebe stratil, lebo ho nemôžeš nahmatať, kvokni si a zatlač ako pri veľkej potrebe a skús ho dosiahnuť. Ak sa ti to stane, skús zvoliť dlhší kalíšok, aby si ho mohla jednoduchšie dosiahnuť. Pri výbere kalíška ti pomôže aj náš test.
Áno, môžete. Mnoho žien používa oboje naraz a sú spokojné. Občas sa vyskytne prípad, kedy je vnútromaternicové teliesko vytlačené. Môže k tomu dôjsť z anatomických dôvodov – nízky čapík či zavádzanie kalíška veľmi vysoko. K samovoľnému vypudeniu z tela dochádza pri jednom z dvadsiatich zavedených vnútromaternicových teliesok / najčastejšie v prvých troch mesiacoch po aplikácii /. Odporúčame požiadať gynekológa, aby vlákna siahajúce do pošvy skrátil na minimum. Kalíšok je najlepšie vyberať vytlačením svalmi panvového dna. Mnoho žien bez problémov používa menštruačný kalíšok spolu s vnútromaternicovým telieskom.
Na používanie menštruačného kalíška nie je žiadne vekové obmedzenie. Ak sa cítiš pohodlne s kalíškom a máš menštruáciu, môžeš ho použiť. Na našej stránke nájdete menštruačné kalíšky, ktoré sú vhodné aj pre mladé dievčatá a začiatočníčky.
Áno – pohlavný styk nie je podmienkou na používanie kalíška. Panenská blana sa môže natiahnuť a má rôzne variácie. Takže ak si panna, môžeš kalíšok vyskúšať, ak budeš cítiť bolesť, preruš zavádzanie a skús to znova neskôr.

Na začiatku môže byť. Ale po pár používaniach už zvyčajne nebýva. Ak sa chceš zo začiatku vyhnúť neporiadku, skúste ho vytiahnuť v sprche.
S menštruačným kalíškom tak budeš mať oveľa väčší pocit čistoty, než pri používaní tampónov alebo vložiek. Možno sa ti to zdá až neuveriteľné, ale s menštruačným kalíškom získaš pocit, že je všetko tak, ako má byť – prirodzené a zdravé. Všetko, čo má odísť, odíde. A ty zostaneš čistá a v poriadku.
Odporúčame sa držať návodu a inštrukcií, ktoré dostanete v balení so svojím kalíškom, keďže každá značka môže mať trošku iné. Vo všeobecnosti sa odporúča prevariť menštruačný kalíšok pred alebo po každom cykle (jedenkrát za mesiac). Na bezpečné prevarenie v hrnci môžete použiť napríklad kuchynskú metličku, ktorá udrží kalíšok vo vode a nie na dne. Takisto si u nás môžete zakúpiť aj sterilizačný pohár do mikrovlnky.
Menštruačný kalíšok vždy skladujte v priedušnom vrecúšku.
Kvalitné menštruačné kalíšky, ktoré predávame sa môžu používať 5 – 10 rokov. Ak tvoj kalíšok vykazuje známky kriedivosti, lepkavosti, praskania alebo trhania, prestaň ho používať a vymeň ho.
Áno. S kalíškom môžeš bez akýchkoľvek obmedzení plávať vo vode a kúpať sa či už vo vani, v bazéne, či v mori. Navyše, zatiaľ čo tampón si zvyčajne musíš vymeniť po každom kúpaní, kalíšok ťa stále podrží. Pred odchodom na pláž či k bazénu ho jednoducho len vyprázdniš, a potom sa už až do svojho príchodu späť o nič nestaráš . Kalíšku je skrátka jedno, či práve sedíš pri televízii, alebo sa kúpeš v mori.
Áno. Keďže ho môžeš mať zavedený až 12 hodín.
Väčšina pochýb a obáv vychádza z neznalosti žien, ktoré menštruačný kalíšok ešte nevyskúšali. Menštruačný kalíšok sa im zdá na prvý pohľad veľký, predstavujú si, že bude celý od menštruačnej krvi a že ho budú musieť zložito vkladať a vyberať. Po prečítaní predchádzajúcich riadkov však už vieš, že to tak nie je.
Takže, nevýhody?
S vložkami a napokon aj tampónmi si nemusíš svoje telo, svoju vagínu, všímať. S menštruačným kalíškom, pri jeho zavádzaní, spoznáš aspoň základnú anatómiu spodnej časti tvojej pošvy. Pri menštruačnom kalíšku sa väčšinou predsa len trochu zašpiníš (špičku palca a ukazováka), čo sa ti možno pri šikovnosti s tampónom či vložkou nestane. Spočiatku budeš musieť možno vyskúšať niekoľko rôznych polôh menštruačného kalíška, aby si si našla tú, ktorá ti bude vyhovovať.
Viac nevýhod sme nenašli, ale jedno ti môžeme povedať s istotou. Ak raz vyskúšaš menštruačný kalíšok, tak už sa nebudeš chcieť vrátiť späť.
Kalíšok najčastejšie vymieňaj doma, či na miestach, ktoré už poznáš. Keď vieš, že ideš do zamestnania, na dlhší čas mimo domova, je dobré kalíšok v pokoji doma vyprázdniť, a potom zvyčajne jeho kapacita bez problémov vystačí, než sa vrátiš. Teda, nasledujúce odporúčania v praxi veľmi často potrebovať nebudeš.
Najpohodlnejšie, samozrejme, je, keď máš k dispozícii WC s umývadlom. Na verejných toaletách, v práci, na cestách a možno ani u teba doma ti však taký luxus mnohokrát nebude dopriaty. Máme však pre teba skvelú správu. Menštruačný kalíšok môžeš pohodlne vyprázdniť aj v náročnejších podmienkach. Stačí si nájsť vlastný spôsob, ktorý ti bude vyhovovať.
Aké máš možnosti?
Vždy si najprv umy ruky mydlom a riadne ich opláchni.
- Prvou dobrou možnosťou je vziať si do kabínky fľašu s vodou a po vybratí menštruačný kalíšok opláchnuť. Prípadne môžeš použiť aj intímne vlhčené obrúsky, ktorými kalíšok utrieš.
- Druhou možnosťou je v kabínke kalíšok vybrať, vyprázdniť a znovu zaviesť. Nemusíš sa ničoho báť. Kalíšok je vystavený vonkajšiemu prostrediu iba niekoľko sekúnd a neprichádza do kontaktu so špinavým prostredím toaliet. Menštruačný kalíšok je lepšie umyť. Pokiaľ to ale nejde, nemusíš z toho mať nepríjemný pocit.
- Treťou možnosťou je zájsť kalíšok opláchnuť k umývadlu. To však platí len pri slabšej menštruácii, kedy si trúfneš vydržať chvíľku bez kalíška či iných hygienických potrieb.
- Tip: Na väčšine verejných miest sú WC určené pre invalidov. Tie sú spravidla vybavené WC s umývadlom. Ako menštruujúca žena máš iste právo využiť svoj dočasný handicapu a využiť WC pre invalidov pre svoju aktuálnu potrebu. Pokiaľ máš práve silnú menštruáciu, tak toto riešenie zvoľ ako číslo jedna.
Menštruačný kalíšok má na priebeh menštruácie podstatný vplyv. Menštruácia je totiž očistný proces tela. Ak používaš počas “svojich dní” vložky a tampóny napustené najrôznejšími látkami, uvoľňujú sa z nich postupne drobné čiastočky materiálu, z ktorého sú vyrobené. Tvoje telo tieto čiastočky vstrebáva a potom ich musí opäť vylúčiť. Tvoja pošva sa potrebuje očistiť a na to využíva proces menštruácie. Naša odpoveď je preto: áno, menštruačný kalíšok vo väčšine prípadov zmierňuje a často aj skracuje priebeh menštruácie.