Menštruačé kalíšky » Ako si vybrať menštruačný kalíšok?

Ako si vybrať menštruačný kalíšok?

Menštruačné kalíšky sa nosia vo vaginálnom kanáli a sú umiestnené pod krčkom maternice. Fungujú tak, že vytvárajú tesnenie a pri správnom nosení sú úplne nepriepustné a pohodlné.

Veľkostné tabuľky sú pri výbere menštruačného kalíška nápomocné, ale veľkosť nie je to jediné, čo treba vziať do úvaha. Každá z nás má jedinečné telo a preto výber kalíška ovplyvňuje viacero faktorov. Je prirodzené nájsť ten správny kalíšok aj mimo veľkostných tabuliek.

Pre zjednodušenie sme pripravili kvíz, ktorý vás bude otázkami navigovať a pomôže ti pri výbere toho správneho kalíška. Ak však chceš vedieť, čo vo všeobecnosti platí, čítajte ďalej.

Kalíšky sa najčastejšie dodávajú v dvoch veľkostiach, v malej alebo veľkej verzii, ale nie vždy. Niektoré značky majú 3-4 veľkosti, vrátane menších možností pre dospievajúcich. Správna veľkosť kalíška sa určuje hlavne podľa toho ako ti sedí. Kapacita kalíška je až na druhom mieste. Môžeš si kúpiť kalíšok, ktorý má vysokú kapacitu, ale musí tiež dobre sedieť. Nevyberaj si kalíšok len podľa toho, koľko sa doň zmestí, pokiaľ ti nevyhovujú aj ostatné atribúty, ako je priemer a dĺžka.

Veľkosť kalíška sa označuje jeho priemerom

Rozmýšľala si sa niekedy nad tým, prečo je na pohároch napísané: „Ak máte viac ako 30 rokov alebo ste už tehotná, použite našu väčšiu veľkosť? Je to preto, že obe tieto veci ovplyvňujú tonus vášho svalstva panvového dna. V určitom veku sa naše svaly uvoľnia, takže sú menej napäté. Donosené tehotenstvo, dokonca aj pre niekoho v tínedžerskom veku, môže mať rovnaký relaxačný účinok. Takže keď máš viac ako 30 rokov A/ALEBO donosené tehotenstvo, dostaneš sa do rozsahu veľkostí s „väčším priemerom“.

Cvičenie a veľkosť menštruačného pohára

Tvoja fyzická aktivita môže tiež ovplyvniť tesnenie kalíška. Ak si veľmi aktívna, je pravdepodobné, že sa spomalila alebo zastavila relaxácia svalov panvového dna. Z tohto dôvodu môžeš mať nad 30 rokov alebo mať za sebou tehotenstvo a mať vaginálne svaly ako 18-ročná. Ak si absolvovala terapiu panvového dna, toto zdôvodnenie platí aj pre teba.

Nevieš sa rozhodnúť medzi veľkosťami? Zvoľ tú väčšiu

Ak máš pochybnosti, vyber si radšej väčšiu veľkosť. Prečo? Pretože vaša vagína bola navrhnutá tak, aby sa natiahla a prispôsobila veciam… veciam s veľkosťou približne ako priemer košíčkov alebo OVEĽA väčším ako napríklad hlavička bábätka.;) Úzky pohár, môže počas nosenia ľahšie skĺznuť.

Pred výberom veľkosti menštruačného kalíšku si môžeš položiť tieto otázky

Mám menej ako 17 rokov a som nervózna z používania menštruačného kalíška? Ak áno, si dobrou kandidátkou na pohár veľkosti pre tínedžerov. Ale ak máte menej ako 17 rokov a máte silnejšiu menštruáciu alebo ak si myslíte, že vám vyhovuje vkladanie košíčkov, môžete sa pozrieť aj na malé veľkosti.
Mám menej ako 30 rokov a nemala som žiadne donosené tehotenstvo? Ak áno, pravdepodobne ti sadne menšia veľkosť.
Mala som donosené tehotenstvo (na veku nezáleží)? Ak áno, pravdepodobne budeš mať väčšiu veľkosť značky.
Mám viac ako 30? Ak áno, pravdepodobne budeš mať väčšiu veľkosť.


Práve sa mi narodilo dieťa a mám doma kalíšok menšej veľkosti, musím si automaticky kúpiť veľký?
Nie vždy. Než si kúpiš ďalší kalíšok vyskúšaj si ten, ktorý máš doma. Stále môže sedieť a fungovať skvele.
Práve som dovŕšila 30 rokov, musím prejsť na väčší menštruačný kalíšok? Netreba. Za predpokladu, že pohár, ktorý si používala na cyklus v tvojom 29. roku ti dobre sedí. Ak ti kalíšok počas nosenia skĺzne dole, pravdepodobne pomôže väčší priemer. V opačnom prípade ho používaj, kým nenastane čas na jeho výmenu z iných dôvodov.

Chcem tiež spomenúť, že veľa používateliek mladších ako 30 rokov zistilo, že väčšia veľkosť im vyhovuje lepšie. Ak podľa tabuliek patríš do kategórie menších kalíškov, ale zistíte, že väčší funguje lepšie, je to úplne v poriadku. Každá žena je iná. A tieto pokyny sú tu, aby vám pomohli. Ale nie sú tu na to, aby diktovali tvoje rozhodnutia. Koniec koncov, ty najlepšie poznáš svoje telo.

Výška krčka maternice a kapacita kalíška

Pred kúpou menštruačného kalíška odporúčame zmerať si výšku krčka maternice. Detailný návod ako si ju odmerať a prečo je to veľmi dôležité nájdete v tomto článku.

Existujú menštruačné kalíšky pre silnú menštruáciu, ktoré ti môžu poskytnúť dlhší čas nosenia. Pred kúpou sa však uisti, že ostatné atribúty ti tiež vyhovujú.

Urobte si náš kvíz

Toľko informácií je na začiatku mätúcich a zorientovať sa môže byť náročné. Preto sme vytvorili kvíz, ktorí ti pomôže zúžiť tvoje možnosti na tie, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou vhodné.