Nie si si istá ako používať menštruačný kalíšok? Tento jednoduchý návod ti ukáže základy a zopár tipov pre úspešné používanie.
Menštruačný kalíšok je znovu používateľná alternatíva k tampónu, ktorá menštruačnú tekutinu neabsorbuje ale zbiera.
Kalíšok sa nosí vo vnútri vaginálneho kanála pod krčkom maternice (základ tvojej maternice, ktorá sa pri pôrode otvára). Počas menštruácie, tekutina opúšťa maternicu (odlupuje sa výstelka maternice) cez krčok maternice.
Ak nosíš tampón menštruačná krv je absorbovaná vo vnútri vagíny. Ak nosíš vložku, krv opúšťa vagínu a je absorbovaná vložkou v spodnej bielizni. Ak nosíš kalíšok, tekutina sa zhromažďuje vo vnútri, kým ho nevyberieš a nevyprázdniš.
Menštruačný kalíšok je možné nosiť až 12 hodín. Skutočný čas sa môže líšiť u každej ženy, ale vo všeobecnosti ak je tvoja perióda priemerne silná, skutočne ho budeš môcť mať až 12 hodín. Pri silnejšej perióde si ho budeš musieť meniť častejšie.
Ako zaviesť menštruačný kalíšok?
Pred vložením menštruačného kalíška je potrebné ho zložiť. Je mnoho techník ako zložiť menštruačný kalíšok. Najznámejšia z nich je napríklad technika “stlačenia dole”.

Naučiť sa skladať kalíšok vyžaduje trochu praxe. Preto s ním pokojne trénuj a skúšaj rôzne spôsoby.
Keď je zložený, je čas kalíšok vložiť. Ak chceš trénovať, môžeš to skúsiť aj keď práve nemáš menštruáciu.
Kalíšok pri vkladaní, nechajte zložený až kým je dostatočne vysoko vo vaginálnom kanáli. Ak sa otvorí skôr je možné s ním pohýbať a dostať ho do správnej polohy. Ak to nebude fungovať, kalíšok vytiahni a skús to znovu. Pomôcť môže aj iná techika zloženia kalíška. Pamätaj toto je novinka a s trochou praxe to o chvíľu pôjde jednoducho.
Kalíšok by mal sedieť vo vnútri bez toho, aby niečo vytŕčalo – napríklad stopka. Ak vytŕča možno je príliš dlhá a bude ju treba zastrihnúť.
Na to, aby kalíšok netiekol je potrebné, aby sa celkom otvoril a vytvoril podtlak. Aby si si bola istá, že sa tak stalo, skúste prejsť prstom okolo kalíška a hľadaj preliačiny. Na otvorenie takisto pomáha zospodu zatlačiť alebo sa postaviť a trochu pohýbať – pri otvorení možno zacítiš jemné puknutie.

Mám kalíšok dobre zavedený?
Dobre zavedený kalíšok necítiš, je stále na mieste a samozrejme netečie. A väčšinou do 10 minút zabudneš, že ho máš. Všetko toto sa možno podarí až po pár pokusoch. Väčšina užívateliek zistí ako na to za 1 – 3 menštruácie. Dovtedy je dobré nosiť zálohu vo forme intimiek, či vložiek.
Ako vybrať menštruačný kalíšok?
Vybratie menštruačného kalíška je pomerne jednoduché, ale zo začiatku to môže byť strašidelné. Pri prvom pokuse skús vyberať kalíšok v sprche, aby si sa nemusela obávať o vyliatie.
Prvým krokom pri vyberaní kalíška je uvoľniť sa. Strach a obavy spôsobujú, že sa svaly napnú, čo spôsobí, že sa kalíšok bude ťažšie vyberať.
Pred vybratím kalíška je potrebné zrušiť podtlak. Stopka neslúži na zrušenie podtlaku, tá slúži na jednoduché nájdenie kalíška. Podtlak sa zruší tak, že zospodu stlačíš kalíšok. Ďalším spôsobom na zrušenie podtlaku je vsunutie prsta na bok kalíška, približne do stredu, a stlačenie kalíška dovnútra. Pokiaľ kalíšok stále pevne drží, vsuň prst až k jeho okraju a tu stlač. Ak je kalíšok vysoko, stláčaj vaginálne svalstvo (ako pri Kegelových cvičeniach – cviky na posilnenie panvového dna) až kým sa kalíšok nedostane na dosah. Potom pritlač zospodu na kalíšok a zrušíš tesnenie. Ak máš vnútromaternicové teliesko, je obzvlášť dôležité uistiť sa, že šnúrky neprekážajú a že ich nechytíš.

Jemne posúvaj kalíšok dolu z boka na bok. Keď je vonku drž ho pevne zospodu v zvislej polohe. Ak si na záchode vylej obsah do záchoda, ak si v sprche vylej obsah do výlevky.

Po vybratí, treba kalíšok vypláchnuť s teplou vodou a vložiť naspať.